Česta pitanja i odgovori
S pozicije korisnika.
S pozicije osobnog asistenta.
2. Što ako nisam zadovoljan osobnim asistentom?
Osobni asistenti potpisuju ugovor o radu koji je napisn u skladu sa zakonom. Probni rok traje tri mjeseca. Za vrijeme probnoga roka ugovor se može raskinuti bez posebnog razloga. Nakon isteka probnoga roka, ugovor se može raskinuti tek ako je radnik teško povrijedio njegove odredbe.
3. Da li osobni asistent mora ići sa mnom na putovanje?
O ovom pitanju je potrebno na vrijeme postići međusobni dogovor. Asistenta ne možete prisiliti na putovanje. Ali, ako asistent i pristane sve troškove nastale na putovanju snosi korisnik (smještaj, dnevnica). Također, i na putovanju osobni asistent treba raditi koliko i kako mu piše u ugovoru.
4. Posprema li asistent moj stambeni prostor?
Da, ali ne u mjeri i obliku da se asistentura svede samo na kućanske poslove. Osobna asistencija mora obuhvatiti raznovrsne poslove i aktivnosti.
5. Kuha li asistent ručak?
Osobni asistent može korisniku asistirati prilikom pripreme ručka tj. raditi točno što korisnik kaže i zapovijedi. Na primjer, asistent ne kuha ručak dok korisnik spava u sobi.
Rad u kuhinji može biti dio osobne asistencije. Nikako ne pretežni dio.
6. Radi li osobni asistent osobnu higijenu i njegu?
Osobni asistent pruža asistenciju prilikom održavanja higijene korisnika. Ali, asistencija se ne može svesti samo na pružanje njege korisniku. Također, korisnik mora osigurati pomagala kojima olakšava rad asistenta; lifter, transferna daska, podizni krevet... potrošni materijal; rukavice, zaštitne maske...
Prema Zakonu o radu, poslodavac (u ovome slučaju korisnik) mora radniku osigurati pomagalo za podizanje tereta većeg od 25kg.
7. Da li me asistent treba ili može voziti automobilom?
Ako posjeduje vozačku dozvolu Asistent može (ali ne mora) voziti korisnika automobilom. Ali nikako ne svojim. Automobil bi trebao biti u vlasništvu korisnika. Također, odgovornost za štetu nastalu na vozilu mora biti na korisniku, bez obzira na krivnju asistenta. Preporuka je da automobil bude kasko osiguran. Prometna odgovornost je naravno uvijek na vozaču!
8. Da li je usluga za mene besplatna?
Komisija za utvrđivanje potrebe osobne asistencije na temelju dohodovnog cenzusa određuje da li korisnik mora sufinancirati uslugu. Sufinanciranje iznosi 1% ili 2% troškova usluge ovisno o visini dohotka.
9. U radnom odnosu sam. Imam li pravo na osobnog asistenta?
Da. Radni status ne utječe na odobravanje usluge osobne asistencije.
1. Koji su uvjeti da bih bio osobni asistent?
Osobni asistent mora biti osoba zdravstveno i psihofizički sposobna za obavljanje posla osobne asistencije osobi s invaliditetom. Potvrdu o tome izdaje obiteljski liječnik ili medicina rada.
Osobni asistent ne može biti kažnjavan niti se protiv njega može voditi kazneni postupak. Potvrdu o nekažnjavanju izdaje Sud.
Osobni asistent mora imati završenu srednju školu ili završenu osnovnu školu + završeni tečaj za njegovatelja. Dokaz o tome je kopija svjedodžbe.
Službeni odgovor na ovo pitanje možete pronaći u Članku 18. Zakona o osobnoj asistenciji koji se nalazi OVDJE.
2. Kolika mi je plaća?
Svaki pružatelj usluge sam formira plaću osobnih asistenata. AsistentOS za polovicu radnoga vremena asistentima isplaćuje 500,00eura BRUTO 1 a za puno radno vrijeme 1.000,00eura BRUTO 1.
NETO plaća ovisi o osobnim odbicima radnika.
3. Dobivam li uz plaću neka materijalna primanja?
AsistentOS zaposlenima na puno radno vrijeme isplaćuje naknadu za topli obrok u iznosu 100,00 eura. Zaposleni na polovinu radnoga vremena nemaju pravo na topli obrok.
Svim zaposlenima isplaćujemo božićnicu, uskrsnicu, regres u skladu s mogućnostima. Zaposleni na polovinu radnoga vremena primaju 50% iznosa materijalnih primanja zaposlenih na puno radno vrijeme.
4. Imam li pravo na naknadu prijevoza?
Svi zaposleni u AsistentOS imaju pravo na punu isplatu naknade prijevoza za dolazak ne posao i povratak s posla u visini cijene mjesečne karte pružatelja usluge javnoga prijevoza.
5. Mogu li otići na bolovanje?
Naravno. Osobni asistenti u slučaju potrebe mogu otići na bolovanje. Za to primaju naknadu na temelju Pravilnika koji se primjenjuje za sve zaposlenike. Nakon 40 dana bolovanja teret naknade prelazi na HZZO. Naknada bolovanja iznosi 80% redovne plaće.
6. Trebam li raditi po nalogu korisnikovih ukućana?
Ne. Osobni asistent ispunjava naloge isključivo dobivene od korisnika. Osim u situacijama kada korisnik zbog vrste invaliditeta ne može komunicirati. Tada se određuje jedan član kućanstva koji daje naloge osobnom asistentu.
7. Radim li kad je korisnik u bolnici ili na rehabilitaciji?
Ne. Asistent tada mora ići na godišnji odmor ili na neplaćeni dopust. U slučaju dužeg boravka korisnika u bolnici raskida se ugovor o radu. Po povratu korisnika prethodni asistent ima prednost pri zapošljavanju.
8. Što ako se korisnik ne ponaša u skladu s etičkim kodeksom?
Ophođenje korisnika s osobnim asistentom mora biti pristojno, uljudno, kulturno. U slučaju nezadovoljstva korisnika radom osobnog asistenta, korisnk problem mora riješiti bez prisustva drugih osoba (pozvati ga na stranu). Korisnik nema pravo od sasistenta tražiti izvršenje poslova koji nisu u skladu sa sigurnošću ili moralnim načelima. Međutim, osobni asistent NIKADA ne smije korisnika ostaviti nezaštićenog ili nezbrinutog. Npr.ukoliko vas korisnik vrijeđa ili zlostavlja, dužnost vam je pozvati članove obitelji, susjede ili čak policiju, objasniti situaciju i tek tada otići od korisnika.
9. Kako rješavam problem ili nesporazum s korisnikom?
AsistentOS prije sklapanja ugovora o radu provodi internu mini edukaciju prilikom koje se asistent i korisnik upoznaju i kada se utvrđuje da li postoje temeljni uvjeti za njihovu međusobnu suradnju.
Ako se pojave nesporazumi, nesuglasice, korisniku i asistentu preporučujemo da ne čekaju da se problemi nagomilaju nego da ih sami čim prije razriješe. Ako to ne mogu sami neka se čim prije obrate voditeljici usluge osobne asistencije. Pomoći ćemo posredovati.